Je na místě považovat balenou vodu za naprosto bezpečnou a zdravou?
Významně škodí lidskému zdraví, ale je prostě všude a nedá se zatím ničím nahradit. Tuto látku máte určitě i vy!
Jen v Evropě jeho roční spotřeba překračuje 640 000 tun. Látka, které se říká Bisfenol A (BPA) působí již v minimálních dávkách v těle jako hormon estrogen.
Jed z plastových lahví
U zvířat BPA samcům způsobuje zvětšenou prostatu a sníženou produkci spermií, samicím předčasný nástup pohlavní zralosti, a zřejmě stejným způsobem ovlivňuje i lidi.
A nejen to. Vědci jej podezírají z toho, že stojí za nárůstem onemocnění rakovinou (prsu a prostaty) a cukrovkou i za celosvětovou epidemií obezity. Letos v září 2008 napsal server NewScientist, že bisfenol A v plastových lahvích může vyvolat dokonce onemocnění srdce!
Jak se mu vyhnout?
BPA se používá především při výrobě plastikových lahví na vodu a dalších nádob na tekutiny, kojeneckých lahví, plastových příborů či k ošetření vnitřního povrchu potravinových konzerv a nápojových kartónů.
Vědci proto varují před častým používáním nápojů a potravin z těchto obalů.
Je obsažená téměř ve všem plastovém, s čím se v běžném životě setkáváme - cédéčkách, palubních deskách automobilů, domácích spotřebičích a lepidlech, fóliích na potraviny a dokonce i v moderních zubních výplních, které mají nahradit staré amalgámové plomby.
Vyšší než riziková hladina
Američtí vědci z amerického Centra pro prevenci a regulaci nemocí (CDC) prokázali že se ze všech těchto předmětů uvolňuje do těla. Z 2 500 zkoumaných osob jich 92% mělo tuto sloučeninu obsaženou v těle.
V závěrečné zprávě týmu CDC se uvádí, že koncentrace naměřené u testovaných osob byly „podstatně vyšší než ty, které při pokusech se zvířaty již způsobovaly nemoci a vrozená poškození“.
Jako první země nedávno oficiálně označila BPA za „nebezpečnou substanci“ Kanada.
autor: Zuzana Selementová, zdroj zdravi.centrum.cz/novinky/2008/12/11/clanky/rakovina-z-lahvi-na-vodu/